Przeskocz do treści

Rozwiązania do domu niskoenergetycznego

We wrześniowym Muratorze dostępny jest bezpłatny dodatek, autorstwa Szymona Firląga, pod tytułem Rozwiązania do domu niskoenergetycznego . Jest to mała broszurka, z serii Biblioteka Fachowca , choć ewidentnie nie jest przeznaczona dla fachowców, ale dla inwestorów.

Zawartość tej broszury, to pobieżny, ale wartościowy, przegląd zagadnień związanych z budową i użytkowaniem domów niskoenergetycznych i pasywnych. Opisane są takie elementy jak założenia projektowe budynków pasywnych, kwestia mostków cieplnych i szczelności, wentylacji mechanicznej, ogrzewania, ochrony przed przegrzewaniem oraz przygotowywania wody użytkowej. Brak w niej wyjaśnień i wyliczeń dlaczego pewne rozwiązania mają sens i są stosowane, ale szczupłość miejsca oraz popularyzacyjne przeznaczenie broszury to tłumaczą.

Zaletą tego wydawnictwa jest poruszenie szeregu zagadnień związanych z budową domów niskoenergetycznych, które z jakiś powodów są zwyczajowo pomijane w innych popularnych publikacjach na ten temat.

Sam tytuł dodatku to "domy niskoenergetyczne", które autor odróżnia od domów energooszczędnych i pasywnych. Niestety, nigdzie nie napisał tego wprost, ale opisywane przez autora budynki to domy tak naprawdę pasywne, ale nie spełniające norm dla certyfikacji budynku jak pasywnego. Dostosowanie się do tych norm gwałtownie podraża koszt budowy domu, dając nieznaczne, o ile w ogóle występujące, zyski energetyczne w stosunku do domu niskoenergetycznego. Autor też opisuje jak wybudować dom niskoenergetyczny, " prawie pasywny " w sposób, który nie zwiększy kosztów budowy w stosunku do budowy zwykłego domu, a nawet może je obniżyć. Czyli pisze mniej więcej o tej samej tematyce, której poświęcony jest niniejszy blog.

Ten numer wciąż jest dostępny w kioskach, szczerze polecam zapoznanie się z nim.

1 thought on “ Rozwiązania do domu niskoenergetycznego

  1. Xyz

    Zakupiłem za namową autora. Rzeczywiście ciekawe, zwłaszcza cześć poświęcona szczelności domu i wykraplaniu się pary wodnej w szczelinach. Co do tabeli z porównaniem kosztów budowy i użytkowania domów (str. 7. dodatku), to różnica w kosztach budowy między niskoenergetycznym a pasywnym jest ogromna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że obydwa domy mają tę samą instalację do CO i CWU. Dzięki za polecenie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *